गाेरखाबाट ल्याइएकाे फूलपाती हनुमानढोकाकाे दशैँघरमा भित्र्याइयो

 असोज १८, २०७६ शनिबार १८:३०:५२ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै - बडादशैँको सातौँ दिन आज काठमाण्डाैको हनुमानढोकामा रहेकाे दशैँघरमा गोरखाबाट ल्याइएको फूलपाती भित्र्याइएको छ । 

गोरखाबाट ल्याइएको फूलपाती हर्षोल्लासका साथ विधिपूर्वक काठमाण्डौको दशैँ घरमा भित्र्याइएको हो । पूजारीले फूलपातीकाे विधिपूर्वक पूजा आराधना गरी भित्र्याउँदा नेपाली सेनाको टुकडीले तोप पड्काएर हर्षबढाईँ गरेकाे थियाे ।

परापूर्वकालदेखि नै काठमाण्डौको हनुमानढोकामा रहेकाे दशैँघरमा गोरखाबाट ल्याइएको फूलपाती भित्र्याउने गरिँदै आएकाे छ । पृथ्वीनारायण शाहले काठमाण्डौ उपत्यकामाथि विजय हासिल गरेर हनुमानढोका दरबारबाट राजकाज सुरु गरेसँगै गोरखा दरबारबाट फूलपाती ल्याउने प्रचलन सुरु भएको हो ।

गाेरखादेखि धादिङको जीवनपुरसम्म गोरखा दरबारका दशैँघरका पूजारीसहित मगरजातिका ६ जनाले ल्याउने र जीवनपुरबाट हनुमानढोकासम्म ब्राह्मण जातिका ६ जनाले सो फूलपाती ल्याउने प्रचलन भए पनि यस पाला भने गाेरखाबाटै माेटरमा ल्याइएकाे थियाे ।  

अन्तिम अपडेट: जेठ ११, २०७७

तपाईको प्रतिक्रिया