सिंजा गाउँपालिकाले सार्वजनिक गर्‍याे खस पात्रो

 भदौ १९, २०८० मंगलबार २०:२२:५९ | नेत्र शाही
unn.prixa.net

जुम्ला – जुम्लाको सिंजा गाउँपालिकाले जुम्लेली खस भाषाको पात्रो सार्वजनिक गरेकाे छ । गाउँपालिको ऐतिहासिक धार्मिकस्थल केदार महोत्सवको अवसरमा खस पात्रो सार्वजनिक गर्दै लागूसमेत गरेकाे हाे ।

महोत्सवका अवसरमा कर्णाली प्रदेशका उपसभामुख यशोधाकुमारी न्यौपाने र सिंजा गाउँपालिका अध्यक्ष पूर्णप्रसाद धितालले खस पात्रो सार्वजनिक गर्नुभयाे । उपसभामुख न्यौपानले खस पात्रो खस भाषाको प्रवर्धन गर्ने लिखित दस्तावेज भएको भन्दै गाउँपालिकालाई धन्यवाद दिनुभयाे ।

गाउँपालिकाले सार्वजनिक गरेको खस पात्रोमा राष्ट्रिय क्यालेन्डरलाई पनि प्रवर्धन गर्ने उद्देश्यले खस भाषामा महिनाहरू वैशाख (वैशाख), जेठ, असाड (असार), साउन (साउन), भदुव (भदौ), असोज, कात्तिक, मुंशिर (मङ्सिर), पुष (पुस), माग (माघ), फागुन (फाल्गुण) र चईत (चैत) राखिएकाे छ । यसैगरी पात्रोमा वारहरू आईतवार, सुमवार, माङ्लवार, बुधवार, विहीवार, सुकवार र छुन्चरवार कायम गरिएको छ । 

यसैगरी पात्रोमा खस संस्कृति झल्किने देउडा, हुड्के नाच, खस पहिरन, यहाँका धानखेतीसहित बाली, पुरातात्त्विक संरचना, ऐतिहासिक सिंजा उपत्यका, केदारनाथ क्षेत्रसहित विभिन्न ठाउँहरू राखिएकाे छ । पात्राेमा खस भाषामा महत्त्वपूर्ण तिथि, मिति र दिवस पनि उल्लेख गरिएका छन् ।

अन्तिम अपडेट: बैशाख १, २०८१

नेत्र शाही

जुम्लामा बसेर पत्रकारिता गर्ने नेत्र शाही उज्यालोका जिल्ला सहकर्मी हुनुहुन्छ । 

तपाईको प्रतिक्रिया