आहा ! म्याग्दीको मालिका धुरी

 मंसिर २, २०८० शनिबार ११:४१:३ | प्रताप बानियाँ
unn.prixa.net

म्याग्दी – म्याग्दीमा धार्मिक, ऐतिहासिक र पर्यटकीय गन्तव्यहरु थुप्रै छन् । जुनसुकै डाँडाकाँडामा जाने हो भने पनि हिमाल प्रष्टै देखिन्छ । एक नगरपालिका र पाँचवटा गाउँपालिका रहेको म्याग्दीको विभिन्न ठाउँबाट सुन्दर, मनमोहक र आकर्षक दृश्यलाई आँखा नअघाउन्जेलसम्म हेर्न पाइन्छ । 

त्यसैमध्येको एक हो, पश्चिम म्याग्दी भेगमा पर्ने धार्मिक तथा पर्यटकीय गन्तव्य मालिका धुरी । समुद्री सतहदेखि तीनहजार तीनसय मिटरको उचाइमा अवस्थित मालिका धुरीबाट बिहानको सूर्योदय र बेलुकाको सूर्यास्त मज्जाले देख्न सकिन्छ । यसका साथै मनोरम हिमश्रृङ्खला, ग्रामीण भूगोल, मानव बस्ती, तरेली परेका पहाडका डाँडाकाँडा तथा थुम्कालगायत रमणीय दृश्यहरु देखिन्छन् । 

मालिका धुरीबाट धौलागिरि, गूर्जा, चुरेन, सिस्ने, मानापाथी, पुतली, पुथा, निलगिरि, अन्नपूर्ण, मनास्लु, माछापुच्छ्रे डेढ दर्जनभन्दा बढी हिमालसहित म्याग्दीको ३५ वटाभन्दा बढी गाउँ, लोपोन्मुख वन्यजन्तु, चराचुरुङ्गी, वनपैदावर, लालीगुराँस, जडीबुटीलगायत अवलोकन गर्न सकिन्छ । मालिका धुरीमा रहेको मालिका, कालिका र जालपाको दर्शन तथा पूजाअर्चना गरेमा मनोकामना पूरा हुने जनविश्वास रहिआएको छ । 

म्याग्दीकाे सदरमुकाम बेनीबाट पैदलयात्रा गरी दुई दिन र यातायातमार्फत एकैदिनमा सजिलोसँग मालिका धुरी पुग्न सकिन्छ । मालिका गाउँपालिका–७ बिम, ६ नम्बर वडा दरबाङको दुखु तथा रघुगङ्गा गाउँपालिका–६, पाखापानीमा रहेकाे ठाडाखानी गाउँको सिरानमा मालिका धुरी पर्दछ । यहाँ पुग्नका लागि बिम, दुखु, ठाडाखानी र पर्यटकीय क्षेत्र टोड्केको बाटो भएर जान सकिन्छ । 

    

अन्तिम अपडेट: बैशाख २, २०८१

प्रताप बानियाँ

म्याग्दीमा बसेर पत्रकारिता गर्ने प्रताप बानियाँ उज्यालोका जिल्ला सम्वाददाता हुनुहुन्छ । उहाँले मुस्ताङका खबर पनि सम्प्रेषण गर्नुहुन्छ । 

तपाईको प्रतिक्रिया