कम्यूनिकेसन कर्नरका कार्यकारी अध्यक्ष गुरागाईंसहित तीन जनालाई प्रेस स्वतन्त्रता सम्मान

 बैशाख २०, २०७६ शुक्रबार १०:३९:२३ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डौ – नेपाल पत्रकार महासङ्घले तीन जनालाई प्रेस स्वतन्त्रता सम्मान प्रदान गरेको छ । 

विश्व प्रेस स्वतन्त्रता दिवसको अवसरमा काठमाण्डौमा आयोजित एक कार्यक्रमका बीच महासङ्घले कम्यूनिकेसन कर्नरका कार्यकारी अध्यक्ष गोपाल गुरागाईं, नेपाल पत्रकार महासङ्घका पूर्व अध्यक्ष धर्मेन्द्र झा र पत्रकार संगीता लामालाई प्रेस स्वतन्त्रता सेनानी सम्मान प्रदान गरेको हो ।

सूचना तथा सञ्चार प्रविधि मन्त्री गोकुल बाँस्कोटा, पत्रकार महासङ्घका अध्यक्ष गोविन्द आचार्यलगायतले सम्मान गर्नु भएको थियो ।

कार्यक्रममा सञ्चार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुल बास्कोटाले संचार माध्यामहरुले बाटो बिराएको टिप्पणी गर्नु भएको छ ।

मन्त्री बाँस्कोटाले लोकतान्त्रिक मूल्य र मान्यता स्थापित गराउने आन्दोलनको अगुवाई गरेको कम्युनिष्ट पार्टी नेतृत्वको सरकारलाई समेत लोकतन्त्रविरोधी देखाउने प्रयास गरिएको भन्दै संचार माध्यामहरुप्रति गुनासो पनि गर्नुभयो ।

विश्व प्रेस स्वतन्त्रता दिवसको अवसर पारेर शुक्रबार काठमाण्डौमा आयोजित एक कार्यक्रममा बोल्दै उहाँले संविधानले पूर्ण प्रेस स्वतन्ताको प्रत्याभूति गरेको उल्लेख गर्दै त्यसको प्रयोगमा संकुचन वा कमजोर बनाउने काम हुनै नसक्ने पनि दोहोर्‍याउनुभयो ।

नागरिक स्वतन्त्रता र प्रेस स्वतन्त्रता नेपालको इतिहास, भूगोल, खुलापनका कारण पनि संकुचन हुनै नसक्ने मन्त्री बास्कोटाको तर्क छ । मन्त्री बास्कोटाले संविधानको मूलभूत मान्यताभन्दा बाहिर गएर कानुन बनाउने आशंका नगर्न पनि सबैलाई आग्रह गर्नु यो । सरकार लोकतन्त्रको विश्वव्यापी मान्यतामा एकाकार र सहमत भएर अघि बढन प्रतिवद्ध रहेको पनि मन्त्री बाँस्कोटाले बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा बोल्दै नेपाल पत्रकार महासंघका अध्यक्ष गोविन्द आचार्यले प्रेसमैत्री कानुन निर्माण गर्न सरकारको गम्भीर ध्यानाकर्षण गराउनुभयो । उहाँले प्र्रेस स्वतन्त्रता सुनिश्चित गर्नु आज पनि चुनौतिको रुपमा रहेको पनि दोहोर्‍याउनु भयो । अध्यक्ष आचार्यले प्रेस स्वतन्त्रको रक्षाका लागि जवाफदेही भएर पत्रकारिता गर्नुपर्ने आवश्यक्ता पनि औँल्याउनुभयो ।

कार्यक्रममा मन्त्री बास्कोटाले दक्षिण एसियाली प्रेस स्वतन्त्रतासम्बन्धि प्रतिवेदन पनि सार्वजनिक गर्नु भएको थियो ।

अन्तिम अपडेट: भदौ २८, २०७६

तपाईको प्रतिक्रिया