कर्णाली करिडोरमा बाढी र पहिरोले क्षति गरेको सडककाे मर्मत सुरु

 भदौ २३, २०७७ मंगलबार ८:२३:५८ | निमेन्द्र शाही
unn.prixa.net

बाजुरा - राष्ट्रिय गौरवको आयोजना कर्णाली करिडोरमा बाढी र पहिरोले क्षति गरेका ठाउँमा निर्माण कार्यदलले मर्मतको काम सुरु गरेको छ । 

सुर्खेतबाट कालीकोट, बाजुरा हुँदै हुम्ला जाने सडक कर्णाली करिडोर हो । पहिरोका कारण कालीकोट खण्डमा सबैभन्दा बढी क्षति गरेको छ । कालीकोटको सान्नीघाटमा एक सय १४ मिटर बढी सडकखण्ड बगेको छ । अहिले बाजुराको काब्रीसम्मको पहिरो पन्छाएर आंशिक रुपमा गाडी चलाउने निर्माण कार्यदलले जनाएको छ । 

आर्थिक वर्ष २०६५/६६ देखि ठेक्का प्रक्रियाबाट थालिएको करिडोर निर्माणको काममा आशालाग्दो प्रगति नभएपछि २०७१ चैतदेखि नेपाली सेनालाई जिम्मा दिएको थियो । नेपाली सेनाले करिडोर अन्तर्गत बाजुराको भू-भाग छिचोलेर हुम्लाको बालकुमारसम्म गाडी चल्न सुरु भएको छ ।

 करिडोर अन्तर्गत हुम्लाको सदरमुकाम सिमीकोटसम्मको लम्बाइ १ सय ९६ किलोमिटरमा, ४० किलोमिटर कालीकोट खण्ड, ४४ किलोमिटर बाजुरा खण्ड र १ सय १३ किलोमिटर हुम्ला खण्ड रहेको छ । नेपाली सेनाले हुम्लाको सर्केगाडसम्म निर्माणको जिम्मा पाएको छ ।

 एक सय २२ किलोमिटर सडकमा ट्रयाक खोलिएको छ । यसैबीच साँफे बगर-मार्तडी सडकखण्डमा सडक विभागले काम सुरु गरेको छ तर बेलिब्रिज बगाएको र धेरै ठाउँमा बाटो बिग्रेका कारण अझै समय लाग्ने साँफे बगर-मार्तडी सडक डिभिजन कार्यालयका इन्जिनियर दमन बिष्टले बताउनुभयो । 

साँफेबगर-मार्तडी सडकखण्ड २ महिनादेखि बन्द छ । बुढीगङ्गा नदीले कटान गरेपछि अवरुद्ध यो सडकखण्ड प्रयास गर्दागर्दै पनि खुलाउन नसकिएको सडक विभागले जनाएको छ । 

यो सडकखण्डको अम्कोट, ताप्रीसेरा, घट्टेखोलालगायतका ठाउँमा पहिरोसमेत गएको छ ।

अन्तिम अपडेट: बैशाख १, २०८१

निमेन्द्र शाही

बाजुराका पत्रकार निमेन्द्र शाही उज्यालोका जिल्ला सहकर्मी हुनुहुन्छ । 

तपाईको प्रतिक्रिया