इजरायल रोजगारीमा जान श्रमिकले तिरेको पैसा सरकारी कोषमा जम्मा हुँदैन

 साउन २४, २०७८ आइतबार १८:२९:५३ | डम्बरबहादुर सुनुवार
unn.prixa.net

इजरायल रोजगारीका सन्दर्भमा पछिल्लो समय विभिन्न कुराहरु आइरहेका छन् । जसमध्ये सरकारले नै धेरै रकम लियो भन्ने कुराहरु पनि विभिन्न मिडियामा उठाएको पाएका छौं । तर यहाँ बुझ्न पर्ने कुरा के छ भने इजरायल सरकारसँग भएको सम्झौतामै टिकट खर्च श्रमिकले नै तिर्नुपर्ने कुरा उल्लेख छ । यस बाहेक ७/८ वटा शीर्षकमा सहायक कामदार छनौट गर्दा कामदार स्वंले बेहोर्नुपर्ने खर्चका शीर्षक र अनुमानित रकम पनि सूचना पनि सार्वजनिक गरिएको छ ।

त्यसमा सरसर्ती हेर्दा त्यसमा केही शीर्षकहरुको बारेमा प्रष्ट पाराैँ । जस्तो, वैदेशिक रोजगार कल्याणकारी कोषमा रकम जम्मा गर्न भनेर हामीले १५ सयदेखि २५ सयसम्म उल्लेख गरिएको छ । कल्याणकारी कोषमा रकम श्रम स्वीकृति लिएर वैदेशिक रोजगारीमा जाने हरेक श्रमिकले जम्मा गर्नपर्छ । त्यो भनेको वास्तवमा वैदेशिक रोजगारीमा जाने श्रमिक र निजको परिवारको सामाजिक सुरक्षाका लागि प्रयोग हुने कोष हो त्यो । त्यो रकम अरु ठाउँमा खर्च गर्न मिल्दैन । अर्थात्, त्यो जम्मा गरेको रकम श्रमिक स्वयम् हो । नेपाल सरकारलाई बुझाएको भन्न मिल्दैन । भोलिका दिनमा श्रमिकलाई भइ परी आउँदा त्यही कोषको रकम खर्च गरेर श्रमिकलाई राहात र उद्धारको काम हुन्छ ।

त्यसैगरि पूर्व प्रस्थान अभिमुखीकरण तालिमको लागि सात सय रुपैयाँ लाग्छ भनेर हामीले उल्लेख गर्यौँ । यसमा सात सय रुपैयाँ जम्मा गरेर पूर्व प्रस्थान अभिमुखीकरण तालिम लिनुहुने दिदीबहिनीहरु हुनुहुन्छ । उहाँहरुलाई वैदेशिक रोजगार बोर्डको सचिवालयबाट सोधभर्ना हुने व्यवस्था भएको हुनाले त्यो सात सय रुपैयाँ पनि स्वयम् तालिम ग्रहण गर्ने कामदारप्रति नै फर्किने रकम हो, त्यसलाई पनि खर्च मान्नुपर्ने अवस्था देखिँदैन ।

अब रह्यो स्वास्थ्य बिमाको कुरा । सम्भावित दुर्घटना तथा जोखिमका निम्ति सुरक्षित रहनको लागि रकम जम्मा गर्ने भनेको श्रमिक आफ्नै लागि हो । 

रह्यो कुरा पासपोर्टको । त्यो पनि आफ्नै निम्ति नियमित रुपमा राहदानी विभागबाट प्राप्त गर्ने भएकाले त्यो शुल्क वैदेशिक रोजगारीमा जाने श्रमिकबाट नेपाल सरकारले असुल गर्यो भन्न उचित हुँदैन ।

स्वास्थ्य परीक्षणको विषय भनेको आफूलाई कस्ता रोग लागेको छ र आफूलाई लागेका रोगका कारण वैदेशिक रोजगारीमा जान पाउने अवसरबाट वञ्चित हुन्छु कि जान पाउँछु भनेर गरिने परीक्षण हो । त्यो पनि आफ्नै लागि हो  भनेर बुझ्नुपर्छ । कोरोनाको पीसीआर परीक्षणको विषय पनि रह्यो । सरकारी अस्पतालबाट परीक्षण गर्दा पैसा लाग्दैन । तर विविध कारणले निजी क्षेत्रका अस्पतालबाट गर्नुपर्दा २५ सय रुपैयाँ तोकिएको छ । यी खर्चहरु सामान्य हुन् । श्रमिक आफ्नै लागि हुन् र गर्नैपर्ने कुरा हुन् ।

अब इजरायलको खर्चको कुरा गरौँ । नेपालबाट इजरायलतर्फ कामदारले तिर्नुपर्ने हवाइ भाडा हो । यस विषयमा पनि छलफल उठेकै हो । नेपाल सरकारबाट निःशुल्क रुपमा यो खर्च रोजगारदाताले बेहोर्नुपर्छ भनेर अनुरोध र छलफल भएकै हो । तर दोहोरो सम्झौता र प्रोटोकलका आधारमा नेपालको वैदेशिक रोजगार विभाग र इजरायलको लागि पिबाबीचको समन्वयमा रोजगारदाताले भिसा प्रक्रिया निःशुल्क गर्दछ र नेपालबाट इजरायलसम्मको श्रमिकको हवाइ भाडा श्रमिक स्वयमले बेहोर्नुपर्छ भनेर उल्लेख छ । 

त्यही आधारमा हामीले हवाइ भाडा दर अनुमानित उल्लेख गरेका हौँ । यसमा एक लाख ४० हजार रुपैयाँ भनेर जुन लेखिएको थियो, त्यो भाडा खर्च पनि होइन र त्यो कुनै सरकारी निकायमा जम्मा गर्नुपर्ने रकम पनि होइन । यो त कामदारले आफू अनुकूल रहने गरि उड्दाको बखतमा सस्तो भाडादरमा आफैले टिकट काटेर इजरायलतर्फ प्रस्थान गर्न उहाँहरु स्वतन्त्र हुनुहुन्छ । तत्कालको समयमा हामीले तोकेको रकमभन्दा कममा पनि भाडादर पाएको अवस्थामा त्यो सुविधा लिनमा श्रमिकलाई छुट छ । त्यसैले समग्र रुपमा खर्च शीर्षकलाई हेर्दा अधिकांश खर्च शीर्षक स्वयम् कामदारको हितमा सामाजिक सुरक्षामा, व्यक्तिगत स्वास्थ्यको सन्दर्भमा खर्चिने भएकाले त्यो कुनै पनि रकम नेपाल सरकारको सर्वसञ्चित कोषमा जम्मा हुने गरी, सरकारले आफ्नो अनुकूल खर्च गर्ने गरी रकम जम्मा गर्ने होइन । त्यसैले यी सबै विवरण बुझिदिन र तथ्यमा आधारित भएर आफूले मनन गर्न म सबैलाई आग्रह गर्छु ।

आवेदन दिँदा झुटा विवरण पेस नगर्नुहोस्

अहिले इजरायलको रोजगारीका लागि आवेदन दिँदा पनि ध्यान दिन म अनुरोध गर्छु । आवेदन दिँदा अनमी, सीएमए र केयर गिभरको तालिम लिएको प्रमाणपत्रको आवश्यकता छ । त्यो प्रमाण ‘भ्यालिड’ नै हो भनेर कसरी थाहा हुन्छ भन्ने पनि प्रश्न छ । अर्थात् नक्कली प्रमाण पेश गरेर पनि त रोजगारीमा जान सक्छन् भन्ने कतिपयलाई लागेको हुनसक्छ । तर त्यसो होइन । वैदेशिक रोजगार ऐनको दफा ३० मा सीपमूलक तालिम लिनुपर्ने भन्ने उल्लेख छ । त्यो प्रावधान अनुसार नेपाल सरकारको मान्यताप्राप्त संस्थाबाट तालिम लिएको हुनुपर्छ । यस्तै प्राविधिक शिक्षा तथा व्यावसायिक तालिम परिषद सीटीईभीटीमा आबद्ध भएका संस्थालाई मान्यता छ । त्यही अनुसार हामीले ती संस्थाबाट प्राप्त गरेको तालिम र प्रमाणपत्रलाई आधार बनाएर छानबिन गर्ने र निवेदनलाई स्वीकार वा अस्विकार गर्ने भन्ने प्रावधान छ ।

पहिले अरु देशहरुमा जानको लागि पनि तालिमको माग भएका कतिपय अवस्थामा कतिपय श्रमिकले नक्कली प्रमाणपत्र पेश गरेको भन्ने समाचार आएका थिए । यसतर्फ विभागको गम्भीर ध्यानाकर्षण भएको छ । यस विषयमा हामीले सम्बन्धित संस्था तथा व्यक्तिलाई सूचीत गरिसकेका छौं । त्यस्तो भएको पाइएमा कडा भन्दा कडा कारबाही हुन्छ ।

अन्त्यमा, इजरायलको रोजगारी दुई देशबीचको सम्झौताअनुसार भएको हो र यसमा गलत प्रक्रियाबाट जान खोजेमा पाएको अवसर पनि गुम्न सक्छ भन्ने कुरा श्रमिकले बुझ्न आवश्यक छ । 

(वैदेशिक राेजगार विभाग अन्तर्गत इजरायल राेजगारी शाखा प्रमुख डम्बरबहादुर सुनुवारसँग गरिएकाे कुराकानीमा आधारित ।)
 

अन्तिम अपडेट: असार २९, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

डम्बरबहादुर सुनुवार

सुनुवार वैदेशिक राेजगार विभाग अन्तर्गत इजरायल राेजगारी शाखाका प्रमुख हुनुहुन्छ ।

1 Comments

  • Rohan Gurung

    Aug. 9, 2021, 12:22 p.m.

    बिसय सरकारी कोषमा रकम जम्मा हुन्छ वा हुँदैन भन्ने बिसय होइन।बिसय २०७२ साल मा नेपाल सरकारले लिएको फ्री भिसा फ्री टिकटको निति छाेडिएको हो वा होइन? भन्ने हो। निजि क्षेत्र म्यानपावरले वैदेशिक रोजगारमा काम्दार पठाउन रोजगारदाता कम्पनीले फ्री भिसा फ्री टिकट अनिवार्य दिनुपर्ने तर सरकार आफैंले कामदार पठाउने द. कोरिया र इज्राएल जान कामदार लाई रोजगारदाताले टिकट नदिए पनि हुने निर्णय , असमान निर्णय भएन र ? सूचनामा भिसा रोजगारदाताले निशुल्क दिने हो कि होइन केही खुलाइए को छैन । राज्य बाट असमान निर्णय गरिएको कारण निजि क्षेत्रले मात्र मान्नु पर्छ भन्ने अनिवार्यता नरहन सक्छ। वैदेशिक रोजगार व्यावसायिको इमानदारिता को हत्या असमान नितिको कारण भएको हो कि।

  •  0 Reply

तपाईको प्रतिक्रिया