जलवायु परिवर्तनका कारण औलाे नयाँ क्षेत्रमा फैलिन थाल्याे

 बैशाख १३, २०८१ बिहिबार १८:१५:५२ | एजेन्सी
unn.prixa.net

जलवायु परिवर्तनका कारण औलाे नयाँ क्षेत्रमा फैलिन थालेको छ । विगतमा अफ्रिकी महादेशमा औलाेले लाखौँ मानिसको ज्यान लिएको छ भने कतिपय बिरामी परेका थिए ।

यसअघि भारत र फारसको खाडीमा देखिएका लामखुट्टेको आक्रामक प्रजाति नयाँ चिन्ताको विषय बनेको छ । वैज्ञानिकहरूले माउन्ट किमिमान्जरोको ढलान र पूर्वी इथियोपियाको पहाडलगायत कुनै पनि समयमा लामखुट्टेको बसोबास नहुने क्षेत्रमा बस्ने मानिस औलाेकाे चपेटामा पर्न सक्ने भन्दै चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

औलाे परजीवी सङ्क्रमित लामखुट्टेमार्फत् मानिसमा फैलिन्छ अनि ज्वरो, टाउको दुख्नेजस्ता लक्षण देखिन्छ । यसले धेरैजसो पाँच वर्षभन्दा कम उमेरका बालबालिका र गर्भवतीलाई असर गर्छ ।

औलाेविरुद्धकाे खोपको प्रयास अहिले पनि प्रारम्भिक चरणमा छ । क्यामरुन यस वर्ष बालबालिकालाई नियमित रूपमा औलाेकाे नयाँ खोप दिने पहिलो देश नै बनेको छ । तर खोप ३० प्रतिशतमात्र प्रभावकारी छ र जोखिमलाई रोक्न त्यति प्रभावकारी नरहेको स्वाथ्यका निकायलाई उद्धृत गरी समाचार संस्था एपीले जनाएको छ । दोस्रो खोपलाई भर्खरै मात्रै मञ्जुरी दिइएको थियो ।

अन्तिम अपडेट: जेठ ७, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया