सरकारलाई स्वदेशी हस्तकला नै प्रयोग गर्न उपराष्ट्रपति पुनको आग्रह

 मंसिर २९, २०७८ बुधबार १२:१८:३२ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – नेपाल हस्तकला महासंघ ५० औं वर्षमा प्रवेश गरेको छ । मंगलबार काठमाण्डौमा आयोजना गरिएको कार्यक्रममा उपराष्ट्रपति नन्दबहादुर पुनले महासंघको स्वर्ण महोत्सव शुभारम्भ भएको घोषणा गर्नुभयो । यस्तै, यही अवसरमा दशौँ हस्तकला दिवस तथा हस्तकला वर्ष सन् २०२१ को समापन पनि गरिएको छ । 

कार्यक्रममा बोल्दै उपराष्ट्रपति पुनले निर्यात व्यापार, रोजगारी सिर्जना, गरिबी निवारणका साथै अन्तराष्ट्रिय जगतमा नेपालको पहिचान कायम गर्न सफल हस्तकलालाई सरकारले उच्च प्राथमिकता दिनुपर्ने बताउनुभयो । उहाँले सबै सरकारी निकायलाई स्वदेशी हस्तकलाका सामाग्री प्रयोग गर्न आग्रह समेत गर्नुभयो । 

यस्तै नेपाल हस्तकला महासंघका अध्यक्ष सुरेन्द्रभाइ शाक्यले कोरोनाबाट थलिएको हस्तकला व्यवसायलाई पुनर्जीवन दिन तीनवटै तहका सरकारको सहयोग र सहकार्य आवश्यक रहेको बताउनुभयो ।  त्यस्तै हस्तकलाले खेलेको भूमिकाबारे निबन्ध प्रतियोगिता आयोजना गर्ने, महासंघका पूर्व पदाधिकारी तथा सदस्यलाई क्रमश: सम्मान गर्दै जाने, वृक्षारोपणका कार्यक्रम सञ्चालन गर्ने, हेरिटेज वाक कार्यक्रम आयोजना गर्ने र स्वर्ण वर्षभरि प्रयोग गर्ने गरी लोगो अंकित मफलर बनाउने याेजना रहेको पनि अध्यक्ष शाक्यले बताउनुभयो ।

ह​स्तकला महासंघका उपाध्यक्ष तथा हस्तकला वर्षका संयोजक रवीन्द्र शाक्यले हस्तकलाको विकास र विस्तारका लागि सबैभन्दा पहिले हस्तकला नीति तर्जुमा गरिनुपर्नेमा जोड दिनुभयो । महासंघले हस्तकला नीतिको मस्यौदा सरकारलाई बुझाएको आठ वर्ष बितिसक्दा पनि नीति कार्यान्वयन नआएको उहाँले गुनासोसमेत गर्नुभयो ।

अन्तिम अपडेट: चैत १८, २०७८

तपाईको प्रतिक्रिया