त्रिभुवन विश्वविद्यालयमा अब श्रम शिक्षा पनि पढाइ हुने

 कात्तिक ४, २०७६ सोमबार १७:२८:२५ | उज्यालो सहकर्मी

काठमाण्डाै – त्रिभुवन विश्वविद्यालयले आउँदाे शैक्षिक सत्रदेखि स्नातकोत्तर तहमा श्रम शिक्षासम्बन्धी पाठ्यक्रम पनि अध्यापन गराउने भएको छ ।

सत्तारुढ दल नेकपा निकट मजदुर संगठन जिफन्टको पहलमा यस विश्वविद्यालयअन्तर्गतको मानविकी संकायको स्नातकोत्तर तहमा श्रम शिक्षासम्बन्धी छुट्टै पाठ्यक्रमको अध्यापन आउँदाे शैक्षिक सत्रबाट सुरु हुने भएको हो ।

सोमबार जिफन्टले काठमाण्डाैमा आयोजना गरेको एक कार्यक्रममा बोल्दै त्रिभुवन विश्वविद्यालयका प्राध्यापक केशवप्रसाद अधिकारीले श्रमिकहरुलाई दक्ष बनाउन तथा उनीहरुलाई सम्मानका साथ स्वदेशमै रोजगारीको अवसर सृजना गर्न श्रम शिक्षा सम्बन्धि छुट्टै पाठ्यक्रम अध्यापन गराउने तयारी गरिएको जानकारी दिनु भयो ।

उहाँले त्यसका लागि विश्वविद्यालयले छुट्टै विभाग र पाठ्यक्रमको पनि निर्माण गरिसकेको बताउनुभयो । उहाँले पाठ्यक्रममा नेपाली श्रमिकहरुको अवस्था, उनीहरुको आर्थिक तथा सामाजिक रुपान्तरणका लागि गर्नुपर्ने पहल लगायतका विषयबस्तुहरु समावेश गरिएको पनि स्पष्ट पार्नु भयो ।

कार्यक्रममा बोल्दै जिफन्टका अध्यक्ष विनोद श्रेष्ठले श्रमिकहरुका लागि सम्मानजनक ढंगले रोजगारीको व्यवस्थापन गर्न विश्वविद्यालयको स्नाकोत्तर तहमा पनि श्रमिक शिक्षासम्बन्धी छुट्टै अध्यापन गर्न पहल गरिएको बताउनु भयो । उहाँले त्रिभुवन विश्वविद्यालयबाट प्राप्त हुने जनशक्ति देशका लागि र सबै श्रमिक संगठनहरुका लागि उपयोगी हुने विश्वास पनि व्यक्त गर्नु भयो ।

जिफन्टले श्रमिकहरुको दक्षता वृद्धिका लागि विद्यालय तहदेखि विश्वविद्यालय तहसम्म छुट्टै श्रमिक शिक्षा अध्यापनको व्यवस्था गर्नुपर्ने माग गर्दै आएको थियो ।

अन्तिम अपडेट: जेठ ३१, २०७७

तपाईको प्रतिक्रिया