दैलेखमा मलाम रोकेर मतदान

 मंसिर ५, २०७९ सोमबार ७:२४:३४ | अमर सुनार
unn.prixa.net

दैलेख – भोट हाल्नकै लागि भारतबाट १५ दिनअघि घर फर्किएका महाबु गाउँपालिका–३ बाँसी गाउँका ७४ वर्षीय दलसिंह बोगटीको शनिवार दिउँसो निधन भयो । आइतवार उहाँको दाहसंस्कार गर्नुपर्थ्याे तर परिवारले मलामी रोकेर मतदान गरेका छन् । 

भगवती प्रावि रिठा मतदान केन्द्रमा शनिवार बिहान मतदानको घेराबार हेरेर फर्किए लगत्तै उहाँकाे निधन भएको थियाे । 

‘मतदान केन्द्रमा गएर कर्मचारीहरुलाई कपडा, पकाएर खाने भाँडाकुडा केही अभाव भए भन्नु भनेर कर्मचारीहरुलाई भन्नुभयो । घर फर्किएर श्रीमतीसँग कचौरामा दाल मात्रै माग्नु भएछ, दाल पिउँदै गर्दा ढलेर उहाँकाे प्राण गएछ’ दलसिंहको निधनबारे स्थानीय लालबहादुर सुनाउनुभयो ।

भारतको अहमदाबादबाट मतदानकै लागि शनिवार बेलुका गाउँ पुगेका जेठो छोरा वीरबहादुर बोगटी र बुहारी अनिता बोगटी बुबाकाे काजक्रियाका लागि आइपुगेकाे जस्तै भयाे । बुबाकाे निधनको खबर पाएका उहाँका कान्छो छोरा गणेश बोगटी र कान्छी बुहारी विमला बोगटी भारतको सिम्लाबाट हिँडिसक्नु भएका र बुधवार बिहानसम्म आइपुग्ने बताइएको छ ।

भोट हाल्ने बुबाको इच्छा पूरा नभए पनि हामीले चाहिँ भोट हाल्नुपर्छ भन्ने साेचेर मलाम रोकी मतदान गर्ने निर्णय गरेको दलसिंहका जेठो छोरा वीरबहादुरले बताउनुभयो ।

'हामी बुढाबुढी र जेठो छोराको परिवार भोट हाल्नकै लागि भारतबाट आयौँ, श्रीमानकाे अघिल्लो दिन निधन भयो । दाहसंस्कारका लागि लैजाऊँ भने पनि मलामी पनि कम होलान्, आफूले पनि भोट हाल्न छुट्ने भएकोले मलाम रोकेर मतदान गर्याैँ' दलसिंहकी श्रीमती पदमकलाले सुनाउनुभयो ।

उहाँकाे आज साेमवार दाहसंस्कार गरिने पदमकलाले बताउनु भयाे । 

‘छोराले लास कुर्यो बिहान मैँले भोट हालेर फर्किएँ, फेरि मैँले लास कुरेँ अनि छोरा भोट हाल्न गयो । आइतवार हामी समेत गाउँलेहरुले मतदान गरिसके पछि सोमवार आज दाहसंस्कार गर्ने तयारीमा जुटेका छौँ’ पदमकलाले भन्नुभयो । महाबु गाउँपालिका–३ बाँसी गाउँका स्थानीयकाे निधन हुँदा श्रीस्थानमा दाहसंस्कार गर्ने गर्छन्।

अन्तिम अपडेट: पुस १५, २०७९

अमर सुनार

दैलेखका उज्यालो सहकर्मी अमर सुनार मानवअधिकारको क्षेत्रमा पनि काम गर्नुहुन्छ । 

तपाईको प्रतिक्रिया