आफ्नो अधिकार क्षेत्रमा पर्ने केही सडक एकतर्फी बनाउँदै काठमाण्डाै महानगर

 असार २७, २०८० बुधबार १९:४३:२८ | रासस
unn.prixa.net

फाइल फाेटाे

काठमाण्डाै – दुवै तर्फबाट गाडी आउजाउ गर्दा समस्या आएको भन्दै काठमाण्डाै महानगरपालिकाले आफ्नो अधिकार क्षेत्रमा पर्ने केही सडकमा एक तर्फबाट मात्रै गाडी सञ्चालन गर्ने तयारी गरेको छ । 

महेन्द्र सालिक क्षेत्रको सडक, कमलादी क्षेत्र, जमल क्षेत्र, सिफल क्षेत्र, डिल्लीबजार चारखाल क्षेत्रका सडकमा एकतर्फी गर्न लागिएको कामपाको ट्राफिक व्यवस्थापन सल्लाहकार जगतमान श्रेष्ठले जानकारी दिनुभयो ।  

उहाँका अनुसार सडक एकतर्फी कहिलेदेखि गर्ने, कुन समयमा गर्ने वा सबै समयमा नै सडक एकतर्फी बनाउनेबारे छलफल र अध्ययन भइरहेको छ । त्यसैगरी कामपाले आउँदाे आवदेखि आफ्नो अधिकार क्षेत्रमा पर्ने सडकमा जेब्राक्रसिङमा रङ लगाउने काम पनि गर्ने जनाएको छ । अहिले धेरैजसाे ठाउँका जेब्राक्रसिङ मेटिएका अवस्थामा छन् । यस्तो अवस्थामा रहेको जेब्राक्रसिङका कारण दुर्घटनाको जोखिम हुने हुँदा सडकको मर्मत र थप व्यवस्थित गर्नका लागि जेब्राक्रसिङमा रङ लगाएर स्पष्टसँग देख्नसक्ने बनाउन लागिएको सल्लाहकार श्रेष्ठले जानकारी दिनुभयो ।  

सडक विभागसँगको सल्लाहमा जेब्राक्रसिङमा रङ लगाउने, आवश्यक परेको ठाउँमा सडकमा रङ लगाउने कामसहित सडकमा गर्नुपर्ने अन्य कामसमेत गर्ने महानगरले जनाएको छ । नियमअनुसार आठ मिटरसम्मको सडक कामपाको अधिकारभित्र पर्दछ अन्य सडक भने सडक विभागको अधिकारभित्र पर्नेछ ।   

कामपाभित्र आठ मिटरभन्दा कम चौडाइका सडक नौ सय ५० किलोमिटर छ । कामपाभित्र ६२ मिटर चौडाइका सडकसमेत छन् । कामपाले आउँदाे आवदेखि यस किसिमको व्यवस्था गर्न लागेको हो । कामपाले आउँदाे आवका लागि सार्वजनिक पूर्वाधार निर्माण तथा सुधारतर्फ गएकाे आर्थिक वर्षको क्रमागत योजनासहित सात अर्ब ३४ करोड ६४ लाख ७१ हजार रुपैयाँ विनियोजन गरेको छ ।  

यसअन्तर्गत सडक निर्माण कार्यलाई थप व्यवस्थित बनाउन २५ करोड रुपैयाँ विनियोजन गरिएको छ । त्यस्तै महानगर क्षेत्रभित्रका सम्पूर्ण सडक तथा पेटीमध्ये 'डीपीआर' भएका सडक तथा पेटी मर्मत तथा निर्माण गरी धुलोरहित काठमाण्डाै योजनालाई कार्यान्वयन गरी अन्य विभिन्न कार्यक्रम सञ्चालन गर्नका लागि एक अर्ब रुपैयाँ छुट्याएको छ ।

अन्तिम अपडेट: साउन ३२, २०८०

तपाईको प्रतिक्रिया