साकेला शिली प्रदर्शन गर्दै खोटाङमा उभौलीकाे बिदाइ

 जेठ ३२, २०७६ शनिबार १९:४८:१ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

खोटाङ - खोटाङमा किराँत राई समुदायले लोपोन्मुख साकेला शिली प्रदर्शन गर्दै महान चाड साकेला उभौलीको बिदाइ गरेका छन् ।

‘अन्नबाली सप्रियोस्, रोगब्याधि नलागोस्, प्राकृतिक विपत्ति आइनलागोस्, सुव्यफाव्य होस्’ भन्ने कामनासहित भूमि, पितृ र अन्नको पूजाआजा गर्दै जेठ ४ गतेदेखि मनाउन सुरु गरिएको एक महिने उभौली चाडलाई शनिबार लोपोन्मुख साकेला शिली प्रदर्शन गर्दै बिदाइ गरिएको हो ।

किराँत राईको सँस्कृतिलाई प्रचार–प्रसार गर्दै संरक्षण गर्ने उद्धेश्यले किराँत राई यायोक्खा र किराँत सेवा समाजले जिल्लामा साकेला चाडको सुरुवात र बिदाइमा बृहत साकेला शिली प्रदर्शन गर्ने परम्परा बसाएको छ ।

किराँत राई समुदायमा एकै दिन सुरु भए पनि साकेलाको बिदाइ भने ठाउँ अनुसार फरक–फरक समयमा गर्ने प्रचलन रहेको किराँत राई यायोक्खा खोटाङका सचिव युगसन किराँतले बताउनुभयो ।

दिक्तेलको माटिकोरे खेलमैदानमा आयोजित कार्यक्रममा प्रदेशसभाका सांसद उषाकला राईले तीन चुलामा आगो बालेर बृहत साकेला शिली प्रदर्शन एवं समापन कार्यक्रम उद्घाटन गर्नुभएको थियो ।

साकेला शिली प्रदर्शनीमा चारी शिली, तयामा–खियमा शिली, मोछामा शिली, द्यार्पा शिली, ककले, बेसारा, कुकरा लगायतका लोपोन्मुख शिली प्रदर्शन गरिएको किराँत राई यायोक्खा खोटाङका अध्यक्ष हात्तीराम राईले बताउनुभयो । 
 

अन्तिम अपडेट: असोज ६, २०७६

तपाईको प्रतिक्रिया