एसईईबारे तीन विकल्पमा अध्ययन भइरहेकाे छ, एक हप्ताभित्र निर्णय गरिनेछ : शिक्षा मन्त्री

 जेठ २२, २०७७ बिहिबार १७:११:३ | रासस
unn.prixa.net

फाइल फोटो

काठमाण्डाै – शिक्षा, विज्ञान तथा प्रविधि मन्त्री गिरिराजमणि पोखरेलले माध्यमिक शिक्षा परीक्षा कक्षा १० (एसइई), कक्षा ११ र १२ को परीक्षाका बारेमा एक हप्ताभित्र निर्णय गरिने जानकारी दिनुभएको छ ।

शिक्षा पत्रकार सञ्जाल (इजोन) ले बिहीबार आयोजना गरेको भर्चुअल संवादमा उहाँले ती परीक्षाका विषयमा विभिन्न तीन विकल्पमा अध्ययन भइरहेको र त्यसका बारेमा आगामी हप्ताभित्र निचोडमा पुगिने बताउनुभयो । उहाँले अहिले परीक्षा सञ्चालन गर्न सकिन्छ वा सकिँदैन, परीक्षा सञ्चालन गर्न सम्भव नभए राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले मान्यता दिन कस्तो कानुनी उपाय अवलम्बन गर्नुपर्छ र कक्षा १० को परीक्षालाई नयाँ रूपमा सञ्चालन गर्न सकिन्छ वा सकिँदैन भन्ने विकल्पका मन्त्रिपरिषद्ले निर्णय गर्ने जानकारी दिनुभयो ।

मन्त्री पाेखरेलले बन्दाबन्दीपछि अन्तिममा शिक्षण संस्था नै खुल्ने र त्यतिञ्जेलका लागि अस्थायी समाधान गर्न वैकल्पिक प्रणालीबाट विद्यार्थीको सिकाइ सहजीकरण निर्देशिका कार्यान्वयनमा ल्याइएको उल्लेख गर्नुभयो ।

'आगामी असार १ गतेबाट विद्यालय खोल्न खोजिएको होइन', उहाँले भन्नुभयो, 'तत्कालका लागि विकल्प मात्र हो । ४५ दिनपछि पनि यस्तै अवस्था रहेमा विभिन्न तीन योजनाका साथ अगाडि बढ्नेछौँ । दशैँ अगाडि कसरी जाने र दशैँ पछाडि कसरी जाने भन्ने योजना बन्नेछ ।' 

मन्त्री पोखरेलले निर्देशिका कार्यान्वयनमा पालिकाकाे भूमिका नै महत्त्वपूर्ण हुने स्पष्ट गर्दै भन्नुभयो, 'पहिलो १५ दिनको काम हेरौँ । सबै विद्यार्थी त्यसबाट लाभान्वित भए त्यसलाई शैक्षिक सत्रसँग जोड्न सकिन्छ र त्यसले औपचारिक मान्यता पाउने छ ।' 

अन्तिम अपडेट: असार १२, २०७७

तपाईको प्रतिक्रिया