उइगर जातिकाे जनसङ्ख्या बढेकाे तथ्याङ्कसहित चीनले श्वेत पत्र सार्वजनिक गर्‍याे

जनगणनाले पश्चिमा देशले लगाएको आरोपलाई कडा जवाफ दिएको भनाइ

 असोज १२, २०७८ मंगलबार २०:२०:२३ | एजेन्सी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – चीनले अल्पसङ्ख्यक उइगर जातिकाे जनसङ्ख्याबारे श्वेत पत्र सार्वजनिक गरेको छ ।

पश्चिमा देशहरूले चीनले दमन गरेका कारण अल्पसङ्ख्यक उइगर जातिको जनसङ्ख्या घटेको आरोप लगाइरहेका बेला सिनजियान प्रान्तले उइगरको जनसङ्ख्या उल्लेख्य बढेको श्वेत पत्र सार्वजनिक गरेको बीबीसीले जनाएको छ ।

सिनजियान प्रान्तमा चीनले उइगर समुदायमाथि चर्को दमन गरेको आरोप लाग्दै आएको छ । श्वेत पत्र अनुसार सिनजियान प्रान्तमा सन् १९५३ मा उइगर जातिको जनसङ्ख्या ३६ लाख रहेकोमा सन् २०२० मा बढेर एक करोड एक लाख जना पुगेको छ ।

सिनजियान प्रान्तले यसअघिका १० वटा श्वेत पत्रमा मानव अधिकार, शैक्षिक अवस्था, रोजगारी र आतङ्कवादी गतिविधिको विषयमा जानकारी दिने गरेकोमा यस पटक भने जनसङ्ख्या नै सार्वजनिक गरेको ग्लोबल टाइम्सले जनाएको छ ।

श्वेत पत्रमा अमेरिका, बेलायतलगायतका पश्चिमा देशले चीनले उइगर समुदायमाथि नरसंहार गरेको र जनसङ्ख्या घटाएको भन्दै लगाएको आरोपको खण्डन गरिएको छ । पिङ्किङ विश्वविद्यालयका जनसङ्ख्या विज्ञ लि चियाङ सिनले श्वेत पत्र पश्चिमा देशको आरोप खण्डन गर्ने मुख्य आधार भएको बताउनुभएको छ ।  

अन्तिम अपडेट: मंसिर ९, २०७८

तपाईको प्रतिक्रिया