‘सलह सक्रिय हुने सम्भावना टर्‍याे’

 असार २४, २०७७ बुधबार ८:२६:३९ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – नेपाल भित्रिएको सलह कीरा अब सक्रिय हुने सम्भावना टरेको छ ।

केही दिनयता सलहको झुण्ड कतै नदेखिएको, मरेका सलह भेटिएको र निरन्तर पानी परिरहेकोले सलह अब सक्रिय हुने सम्भावना सकिएको प्लान्ट क्वरेण्टीन तथा विषादी व्यवस्थापन केन्द्रका प्रमुख सहदेव हुमागाईंले जानकारी दिनुभयो ।

बाग्लुङको ढोरपाटन क्षेत्रमा धेरै संख्यामा सलह मरेको पाइएको उहाँले बताउनुभयो । यस्तै कालिकोट, रुकुम, मुस्ताङलगायतका ठाउँमा झुण्ड पुगे पनि चिसो हावापानीको कारण आफै मरेका हुन सक्ने उहाँको भनाइ छ । 

नेपाल भित्रिएका झण्डै ८० लाख सलह कीरा स–साना झुण्डमा बाँडिएर देशका ५५ वटा जिल्लामा पुगेका थिए । सलहले दाङ, प्युठान, मकवानपुर, अर्घाखाँची र पाल्पामा बढी क्षति पुर्‍याएको प्लान्ट क्वरेण्टीन तथा विषादी व्यवस्थापन केन्द्रले जनाएको छ ।

यसैबीच भारतमा रहेको अरु झुण्ड नेपाल आउने सम्भावना के कति छ भनेर छलफल गर्न आज  प्राविधिक सहितको बैठक बस्ने भएको छ । बैठकपछि भारतबाट नेपाल आउने नयाँ झुण्डको सम्भावना के कति छ, कतिको सँख्यामा छन्, हावाको गति कुन दिशातिर फैलन्छ  भनेर छलफल गरेर मात्र भन्न सकिने हुमागाईंले बताउनुभयो ।

भारतले पनि अहिले मध्य प्रदेशको जगतनगरमा रहेको झुण्ड झुण्डलाई  निश्क्रिय पार्ने प्रयास गरिरहेको उहाँले बताउनुभयो । भारत यसलाई निश्क्रिय पार्न कत्तिको सफल हुन्छ भन्नेमा पनि भर पर्ने उहाँको भनाई छ ।

अन्तिम अपडेट: साउन १९, २०७७

तपाईको प्रतिक्रिया