जेनेभामा सम्पन्न 'सीआरसीपी' मा भुटानी शरणार्थीका विषय उठाइयो

 असार २, २०८१ आइतबार १८:४३:२८ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – स्विट्जरल्यान्डको जेनेभामा भर्खरै सम्पन्न पुनर्वास र पूरक मार्गहरूमा परामर्श (सीआरसीपी) कार्यक्रममा भुटानी शरणार्थीको विषय उठेको छ ।

यही जुन ५ देखि ७ तारिखसम्म भएको कार्यक्रममा सीआरसीपी (पहिले पुनर्वासमा वार्षिक त्रिपक्षीय परामर्श) ले शरणार्थीहरूका लागि पुनर्वास र अन्य सम्बन्धित चासोका मुद्दाहरूबारे छलफल गर्न संयुक्त राष्ट्र सङ्घका शरणार्थीका लागि उच्चायुक्त (यूएनएचसीआर), राज्य गैरसरकारी संस्था, शरणार्थी र अन्य सरोकारवालाहरूलाई एकै ठाउँमा भेला गराएको थियो ।

सीआरसीपीले भुटानी शरणार्थीका समस्याहरू समाधान गर्नका लागि नयाँ तरिकाहरू विकास गर्न तथा पुनर्वास, पूरक मार्गहरू र उनीहरूको नयाँ घरहरूमा एकीकरण सुधार गर्न स्रोतहरू संयोजन गर्न खुला र स्पष्ट संवाद तथा प्रयासका लागि अनुमति दिएको छ ।

भुटानी मानव अधिकार कार्यकर्ता तथा भुटानमा राजनीतिक बन्दीहरूको रिहाइका लागि विश्वव्यापी अभियानका संयोजक राम कार्कीले भुटानी शरणार्थीहरूको लामो समयदेखिको समस्याको स्थायी समाधान खोज्नका लागि तत्काल कदम चाल्न र समाधान नभेटेसम्म राहत र संरक्षणलाई पुनः शुरु गर्न अनुरोध गर्नुभएको छ । उहाँ धेरै भुटानी शरणार्थीहरू पुनर्वास र पारिवारिक पुनर्मिलनका लागि पर्खिरहेका बताउनुभएको छ ।

अन्तिम अपडेट: असार २८, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया