विद्युत् महसुल अनलाइनमार्फत तिर्न सरकारको अपिल, अनलाइनमा तिर्न नसक्नेलाई जरिबाना नलाग्ने

 चैत १०, २०७६ सोमबार १९:३५:५६ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डौ – सरकारले विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को सम्भावित सङ्क्रमणको जोखिम कम नभएसम्म अनलाइनमार्फत विद्युत् महसुल भुक्तानी गर्न ग्राहकहरुलाई अपिल गरेको छ । 

महसुल काउण्टरहरुमा हुने भिडभाडका कारण सङ्क्रमणको जोखिम उच्च हुने भएकाले अनलाइनबाटै महसुल भुक्तानीको व्यवस्था मिलाउन लागिएको हो । इन्टरनेटको सहज आपूर्ति अभावमा ग्राहकले समयमै महसुल भुक्तानी गर्न नसके त्यो अवधिको जरिबाना नलाग्ने र लाइन नकाटिने ऊर्जा, जलश्रोत तथा सिँचाइ मन्त्री वर्षमान पुनले जानकारी दिनुभयो । 

नेपाल विद्युत् प्राधिकरण सञ्चालक समितिका अध्यक्ष समेत रहनुभएका मन्त्री पुनको अध्यक्षतामा सोमबार बसेको बैठकले यस्तो निर्णय गरेको हो । ‘महसुल काउण्टरहरुमा भिडभाड हुने भएकाले कोभिड–१९ को सङ्क्रमण उच्च हुने ठानेर अनलाइन प्रणालीमार्फत महसुल भुक्तानी गर्न आमग्राहक महानुभावहरुमा अपिल गर्दछु’, मन्त्री पुनले भन्नुभयो, ‘इन्टरनेटको उपलब्धता नभएको वा अन्य कारणले महसुल भुक्तानी गर्न नसक्ने ग्राहकको सेवा अवरुद्ध गरिने छैन र जरिबाना लिइने छैन ।’ 

विद्युतका कर्मचारी आइसोलेशनमा 

बैठकले नेपाल विद्युत् प्राधिकरणका कर्मचारीलाई बिदा नदिने पनि निर्णय गरेको छ । बिहान र बेलुका अनिवार्य हाजिरीको व्यवस्था गर्न प्राधिकरणका सबै उत्पादन र वितरण केन्द्रका कार्यालय प्रमुखहरुलाई निर्देशन दिइएको छ । सरकारले विद्युतलाई अत्यावश्यक सेवामा राखेकाले कर्मचारीलाई बिदा नदिने निर्णय गरिएको मन्त्री पुनले जानकारी दिनुभयो । 

यस्तै प्राधिकरणका अति संवेदनशील मानिने नो लाइट र भार सम्प्रेषण केन्द्र (एलडीसी) का कर्मचारीलाई सङ्क्रमणको जोखिम कायम रहने अवधिसम्म कार्यालयमा आइसोलेशनमा राखिने भएको छ । ती काममा सीमित कर्मचारी मात्र भएकाले उनीहरुलाई सङ्क्रमण भए सेवा नै अवरुद्ध हुने सम्भावित जोखिमलाई मध्यनजर गरेर त्यस्तो निर्णय गरिएको मन्त्री पुनले बताउनुभयो । ‘नो लाइट र एलडीसीमा सीमित प्राविधिकका भरमा काम गर्नुपर्ने अवस्था छ’, मन्त्री पुनले भन्नुभयो, ‘ती कर्मचारी कार्यालय आउजाउ गर्दा सङ्क्रमित व्यक्तिको सम्पर्कमा पुग्न सक्ने भएकाले कार्यालयमै आइसोलेशनमा राख्ने व्यवस्था मिलाइएको छ ।’ 

मन्त्री पुनकै उपस्थितिमा सोमबारै मन्त्रालयका तीन वटै सचिव, सहसचिवहरु, विभागीय प्रमुख तथा कम्पनीका प्रमुखहरुको बैठकले मन्त्रिपरिषद् र कोरोना नियन्त्रणका लागि गठित उच्चस्तरीय समितिको बैठकको निर्णय र निर्देशन अनुसार अत्यावश्यक सेवा कायमै राख्ने निर्णय गरेको छ । बैठकले जल तथा मौसम विभाग, नेपाल विद्युत् प्राधिकरणले प्रवाह गर्दै आएका सेवामा कटौती नगर्ने तथा जलविद्युत् र सिँचाइका निर्माणाधीन आयोजनाका काम नरोक्ने निर्णय समेत गरेको छ । निर्माण सेवाका कर्मचारीलाई आइसोेलेशनमा राखेर काम लगाउने पनि मन्त्रालयले निर्णय गरेको छ । तर सेवा सुरु गर्दा सुरक्षासम्बन्धी आवश्यक सतर्कता अपनाउन मातहत निकायलाई निर्देशन जारी गरिने छ । 

गेटमा स्यानिटाइजर, भेटघाट बन्द 

मन्त्रालयले अत्यावश्यक कर्मचारीको आवागमन बाहेक भेटघाट बन्द गरेको छ । कर्मचारीका लागि कार्यालय प्रवेश गर्नुअघि मूल प्रवेशद्वारमा स्यानिटाइजर प्रयोग गर्ने व्यवस्था मिलाइएको छ । यस्तै शरीरको तापक्रम जाँच गर्न मन्त्री, सचिवसहित सबैका लागि थर्मल गन प्रयोग गरिने छ । 

कर्मचारीका लागि गाडीको व्यवस्था 

मन्त्रालयले सार्वजनिक सवारीसाधनमार्फत कार्यालय आउजाउ गर्ने कर्मचारीका लागि मङ्गलबारदेखि नै छुट्टै सवारीसाधनको व्यवस्था मिलाउने भएको छ । मन्त्री पुनले कार्यालयमा भएका गाडी कर्मचारीका लागि प्रयोग गर्न तथा अपुग भए अत्यावश्यक सेवा सञ्चालनसम्बन्धी मन्त्रिपरिषदको निर्णयसँग नबाझिने गरी न्यूनतम खर्चमा सवारीसाधन भाडामा लिन आग्रह गर्नुभयो । 

एउटा एसएमएसको भरमा आउनुपर्छ 

मन्त्री पुनले सरकारले अत्यावश्यक सेवाका कर्मचारीलाई बिदा नदिएको स्पष्ट गर्नुभयो । तर अत्यावश्यक बाहेकका कर्मचारीले कामको प्रकृतिका आधारमा घरमै बसेर पनि कार्यसम्पादन गर्न सक्ने स्पष्ट गर्नुभयो । ‘मन्त्रिपरिषद्ले सरकारी कर्मचारीलाई बिदा दिएको छैन । आलोपालो काम गर्न सकिन्छ । आवश्यक परेको बेला एउटा एसएमएसको भरमा उपस्थित हुन र एउटा एसएमएसकै भरमा घर जानुपर्ने हुन्छ’, मन्त्री पुनले भन्नुभयो । 

चिया बन्द 

यस्तै मन्त्रालयले मातहतका सबै कार्यालयमा चिया बन्द गर्न आग्रह गरेको छ । चिया पिउँदा सङ्क्रमणको जोखिम बढी हुने भएकाले तत्कालका लागि चिया, कफी बन्द गर्न मन्त्री पुनले निर्देशन दिनुभयो । चियाको साटो नियमित रुपमा तातोपानी पिउन उहाँले आग्रह गर्नुभयो । ‘चिया पिउँदा सङ्क्रमण हुन सक्छ’, उहाँले भन्नुभयो , ‘चिया छोडौँ, तातोपानी पिऔँ ।’ 

अन्तिम अपडेट: बैशाख २९, २०७७

तपाईको प्रतिक्रिया