‘अक्टाेबरसम्म ७० हजार मेट्रिक टन रासायनिक मल नेपाल आइपुग्छ’

 भदौ २८, २०७८ सोमबार १६:११:९ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – आउँदो अक्टोबर महिनासम्म ७० हजार मेट्रिक टन रासायनिक मल नेपाल आइपुग्ने भएको छ । प्रतिनिधि सभा अन्तर्गतको कृषि, सहकारी तथा प्राकृतिक स्रोत समितिको बैठकमा कृषि तथा पशुपक्षी विकास मन्त्रालयका सचिव डा. कृष्णप्रसाद आचार्यले अक्टोबरसम्म ७० हजार मेट्रिक टन रासायनिक मल आइसक्ने जानकारी दिनुभयो । 

उहाँले रासायनिक मलको मूल्य धेरै बढिरहेकोले सरकारले निकासा गरेको बजेटअनुसार आवश्यक मल खरिद गर्न नसकिने बताउनुभयो । सचिव आचार्यले भारतसँग मल खरिदसम्बन्धी गरिएको सम्झौताअनुसार मल आयात भए सङ्कट कम हुने पनि बताउनुभयो ।

सचिव डा. आचार्यले भन्नुभयो, ‘कहिलेकाहीँ नाकाको समस्याले मल खरिद गर्न समस्या परिरहेकाे छ, हामीलाई प्राप्त पछिल्लो जानकारीअनुसार युरिया १० हजार मेट्रिक टन आउँदाे सेप्टेम्बर २० मा आउँदैछ भने सेप्टेम्बरको अन्तिमसम्ममा डीएपी पाँच हजार मेट्रिक टन उत्तरी नाकाबाट आउँदैछ, २० हजार मेट्रिक टन युरिया आउने क्रममा छ, त्यस्तै २५ हजार मेट्रिक टन अक्टोबर १५ मा आउनेछ, योसहित ७० हजार मेट्रिक टन मल अक्टोबरसम्म नेपालमा आउने अवस्थामा छ, पछिल्लो बजेटबाट तीन लाख मेट्रिक टन मल किन्ने भनिएको छ, अहिले मलको मूल्य अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा पनि बढिरहेको छ ।’

समितिको बैठकमा सांसदहरूले खरिद प्रक्रियामा सहजीकरण गर्नुपर्ने र सार्वजनिक खरिद ऐनले यसमा अप्ठ्याराे पारिरहेको बताएका छन् । उनीहरूले रासायनिक मलको तत्कालीन समस्या कसरी हल गर्ने र यसबारेमा नीति, योजना बनाएर कार्यान्वयनमा लैजानुपर्ने धारणा राखेका थिए ।  

अन्तिम अपडेट: मंसिर १२, २०७८

1 Comments

  • ज्ञान कुमार चाैधरी

    Sept. 13, 2021, 6:43 p.m.

    लाखौं लाख मेट्रिक टन आवश्यक पर्ने खाद मल अन्य मुलुक बाट खरिद गरेर ल्याउनु भन्दा आफ्नै देशमा त्यसकाे उत्पादन गर्न सके जनताले पनि राेजगारी पाउने मलखादकाे पनि समस्या समाधान हुने थियाे यतातिर सरकारकाे ध्यान किन जादैन हाेला ?

  •  1 Reply

तपाईको प्रतिक्रिया