दुई रुपैयाँको नयाँ सिक्का आजदेखि चलनचल्तीमा, दृष्टिविहीनले समेत पहिचान गर्न सक्ने

 पुस ३०, २०७८ शुक्रबार ८:१:१२ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

प्रतिकात्मक तस्बिर

काठमाण्डाै – नेपाल राष्ट्र बैंकले दुई रुपैयाँको नयाँ सिक्का आज शुक्रवारदेखि चलनचल्तीमा ल्याएको छ । साविककै आकार तथा सुनौलो रङ्गमा टकमरी गरिएको साल २०७७ लेखिएको दुई रुपैयँँका सिक्का चलनचल्तीमा ल्याएको राष्ट्र बैंकले जनाएको छ ।

सिक्काको अग्रभागमा वृत्ताकार घेराभित्र वरिपरि चौसठ्ठी वटा थोप्ला रहेका छन् । माथिल्लो भागमा अङ्ग्रेजीमा ‘आरएस टु’ र तल्लो भागमा देवनागरी लिपिमा दुई रुपैयाँ लेखिएको छ ।

यस्तै सिक्काको बीच भागमा सात प्रदेशसहितको नेपालको नक्सा रहेको छ भने नक्साको ठिक माथिपट्टि दायाँतर्फ दृष्टिविहीनहरूले स्पर्श गरेर सिक्काको दर पहिचान गर्न सक्ने दुई वटा थोप्ला रहेको छ । त्यसैगरी सिक्को पृष्ठ भागमा आठ थोप्लासहितको वृत्ताकार चित्र रही त्यसको भित्र वर्गाकार आकृतिको बाहिरिपट्टि वरिपरि चन्द्र, सूर्य, चक्र, शङ्ख, पद्म र गदाको आकृति रहेको छ । 

अन्तिम अपडेट: माघ ५, २०७८

2 Comments

 • Raju Thanait

  Jan. 14, 2022, 12:14 p.m.

  तस्बीरको सिक्का नयाँ २ रुपैयाँको सिक्कालाई राख्नु भएको भए, यो समाचार पढ्नेहरुले सिक्का पैसाको तस्बीर पनि देख्न पाउने थिए र पैसा प्रचलनमा अउने वित्तिकै चिन्न सक्ने थिए ।

 •  0 Reply
 • Na-race

  Jan. 14, 2022, 8:56 a.m.

  कुन प्रयोजनका लागि रु.२ को सिक्का बनाईयो? के र कति छ रु.२ को क्रय शक्ति नेपाली बजारमा। वाईयात राष्ट्रिय पुँजीको नोक्सानी संगै ठुलो अदृश्य चलखेल छ यो सिक्का चलनचल्तीमा पुनः ल्याउन राष्ट्र बैंकले खर्च गरेकोमा सम्वन्धित क्षेत्र र अख्तियारको ध्यान पुगोस् ।अहिलेलाई यति 🙏

 •  0 Reply

तपाईको प्रतिक्रिया