युक्रेनसँग वार्ता गर्न रुसी प्रतिनिधिमण्डल बेलारुस पुग्यो, अन्य ठाउँमा वार्ता गर्नुपर्ने युक्रेनी राष्ट्रपतिकाे अडान

 फागुन १५, २०७८ आइतबार १५:१७:२४ | एजेन्सी
unn.prixa.net

रुसले युक्रेनसँग शान्ति वार्ताका लागि बेलारुसको सहर होमल प्रस्ताव गरेकोमा युक्रेनका राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले बेलारुस वार्ताका लागि उपयुक्त ठाउँ नभएको बताउनुभएको छ । वार्ताका लागि रुसी प्रतिनिधिमण्डल बेलारुस पुगिसकेको तर युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले त्यो ठाउँ उपयुक्त नरहेको बताउनुभएको समाचार संस्था एपीले जनाएको छ ।

युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले एउटा भिडियो सन्देश जारी गर्दै वार्सा, ब्राटिस्लाभा, इस्तानबुल, बुडापेस्ट वा बाकुमा वार्ता गर्न सक्ने बताउनुभएको छ । सन्देशमा जेलेन्स्कीले आफूहरू वार्ताका लागि तयार रहेको तर बेलारुसमा जान नसक्ने बताउनुभएको छ । रुसले बेलारुसबाटै युक्रेनमाथि आक्रमण सुरु गरेकाले उसले त्यहाँ जान अस्विकार गरेको हो ।

यसैबीच रुसी सेना युक्रेनको दोस्रो ठूलो सहर खार्किभ प्रवेश गरेका छन् । राजधानी किभमा क्षेप्यास्त्र प्रहार, बमबारी र गोली हानाहान भइरहेका बेला रुसी सेना खार्किभ पनि छिरेका खार्किभ क्षेत्रीय प्रशासनका प्रमुख ओलेग सिनेगुबोभलाई उदृत गर्दै बीबीसीले जनाएको छ ।

यस्तै युक्रेनको दक्षिणी सरह नोभा काखोभ्का रुसले नियन्त्रणमा लिएको छ । नीपर नदीको किनारमा रहेको यो सहर क्राइमिया नजिकै छ । नोभाका मेयरले रुसी सेनाले सहरको कार्यकारी समितिलाई नियन्त्रण गरेर सबै भवनबाट युक्रेनको झन्डा झिकेको बताउनुभएको बीबीसीले जनाएको छ ।

यसैबीच अमेरिकी अर्बपति एलन मस्कले रुसी आक्रमणले प्रभावित युक्रेनको इन्टरनेट सञ्जाल सुधार गर्नका लागि स्टारलिङ्क स्याटलाइट ब्रोडब्यान्ड परिचालन गर्नुभएको छ । ठूलो लडाइँ भएका दक्षिणी र पूर्वी युक्रेन अनलाइन सेवा खराब भएका छन् । स्टारलिङ्क प्रणालीसँग झन्डै एक हजार पाँच सय भू–उपग्रह रहेका छन् । ती भूउपग्रहहरूले फाइबर अप्टिकल केबल वा फोन टावरविना पनि इन्टरनेट सेवा दिन सक्छन् । 

अन्तिम अपडेट: जेठ ३०, २०८०

तपाईको प्रतिक्रिया