'मालदिभ्स नेपाली श्रमिकका लागि रोजगारीको राम्रो गन्तव्य हो'

 साउन ३१, २०७९ मंगलबार १३:५३:५७ | मेरो कथा मेरो भोगाई
unn.prixa.net

म देव थापा पुलामी मगर । अहिले म मालदिभ्समा कार्यरत छु ।  यहाँको मौसम एकैनासको हुन्छ । यहाँ एकदम गर्मी पनि हुँदैन र एकदमै जाडो पनि हुँदैन ।

मौसम परिवर्तन भएको अनुभव नै हुँदैन । सधैँ एउटै मौसम छ भन्ने अनुभव हुन्छ यहाँ ।  हुन त यो मेरो कर्म भूमि हो । दुई चार वर्षका लागि पसिना बनाउनका लागि यहाँ आएको हु । यहाँका धेरै कुराले मलाई प्रभावित पारेको छ ।

सबैभन्दा पहिलो कुरा त यहाँका मानिसको व्यवहार हो । यहाँका मानिस एकदमै मिलनसार छन् । यो कामदार हो भनेर भेदभाव गर्दैनन् । सबैलाई समान व्यवहार गर्दा काम गर्न पनि छुट्टै ऊर्जा प्राप्त हुने रहेछ ।

परदेशी भूमिमा काम गर्नै आएको हो काम त गर्नु पर्छ । तर काम गर्न पनि त्यति गाह्रो छैन मलाई चाहिँ । यहाँ स्वतन्त्रता छ । हामी श्रमिकलाई कुनै पनि खालको बन्देज छैन । कसैले करकाप गर्दैनन् । आफ्नो हिसाबको लगाउन, खान र हिँड्न पाइन्छ । हुन त मालदिभ्स पर्यटकका लागि रोजाइमा पर्ने देश हो । त्यो हिसाबले पनि होला यहाँका धेरै व्यवस्थाहरू राम्रो छ । 

देश सानो र पानी नै पानीले घेरेको टापु भए पनि यहाँ घुम्न आउने मानिसहरूको सङ्ख्या ठुलो छ । यो देशको अर्थतन्त्रको मुख्य आधार नै पर्यटन हो भन्दा फरक नपर्ला ।

यहाँ होटेल व्यवसाय निकै राम्रो छ । रोजगारीको लागि आउने हामी नेपालीको सङ्ख्या पनि दिनहुँ बढ्दो छ । तर यहाँ हाम्रो दूतावास नहुँदा चाहिँ केही समस्या प¥यो भने कहाँ भन्ने होलाजस्तो लाग्छ । कोही नभएको जस्तो अनुभव हुन्छ बेला बेलामा ।

केही भइहालेमा हामीले गुनासो गर्ने भनेको श्रीलङ्कामा रहेको नेपाली दूतावासमा हो । त्यो त देश नै फरक हो । भौगोलिक हिसाबले पनि हामी मालदिभ्सबाट श्रीलङ्कासम्म पुग्न सम्भव हुँदैन ।

तर अन्य कुरा हेर्ने हो भने नेपालीका लागि मालदिभ्स राम्रो रोजगारीको गन्तव्य हो । तर कतिपय नेपालीले गलत काम गरिदिँदा भने बेलाबेलामा समस्या भएको कुराहरू सुनिन्छ । तर यहाँका मानिसले नेपालीहरूलाई एकदमै विश्वास र इज्जत गर्छन् ।

यो ठाउँमा श्रम बेच्न कै लागि आएको भए पनि हाम्रो मेहनतलाई यो देशले गरेको सम्मान देख्दा खुसी लाग्छ । 

अन्तिम अपडेट: असार ३१, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

6 Comments

 • Tanka khadka singer

  Nov. 3, 2022, 9:17 a.m.

  I'm ready to Maldives country

 •  0 Reply
 • Dev Chamling

  Aug. 19, 2022, 3:42 p.m.

  राम्रो छ /

 •  0 Reply
 • Dev Chamling

  Aug. 19, 2022, 3:40 p.m.

  कसरी त्यहा जान सकिन्छ सर? के काम राम्रो होला सुरक्षित त कमाईको हिसावले पनि

 •  0 Reply
 • Ganesh bahadur Gurung

  Aug. 18, 2022, 4:25 p.m.

  I am also interested

 •  0 Reply
 • ukesh Subedi

  Aug. 17, 2022, 7:13 a.m.

  कुनै बेला मौका मिल्यो भने मालदिभ्स आउने बिचार मा छु

 •  0 Reply
 • Naresh Khatri

  Aug. 16, 2022, 2:11 p.m.

  माल्दिभ्स आउन हामीले कहाँ सम्पर्क गर्ने त ? मा चाहिँ एकदम इच्छुक छु / कृपया भनिदिनुपर्यो ....

 •  0 Reply

तपाईको प्रतिक्रिया