प्रधानमन्त्रीको भारत भ्रमणमा भुटानी शरणार्थीको समस्या समाधानबारे कुरा उठाउन माग

 जेठ १५, २०८० सोमबार ११:२२:२७ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

साङ्केतिक तस्बिर

काठमाण्डाै - भुटानमा राजनीतिक बन्दीको रिहाइका लागि विश्वव्यापी अभियान (जीसीआरपीपीबी) ले प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डको भारत भ्रमणका क्रममा भुटानी शरणार्थीको समस्या समाधानका विषयलाई प्राथमिकतामा साथ उठाउन आग्रह गरेको छ ।

भुटानी मानवअधिकारकर्मी एवम् जीसीआरपीपीबीको नेतृत्वकर्ता राम कार्कीले विज्ञप्ति निकालेर भुटानी शरणार्थी समस्या समाधानका विषयमा गम्भीर हुन प्रधानमन्त्री प्रचण्डको ध्यानाकर्षण गराउनु भएको हो । प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आउँदो १७ गते बुधवार भारत भ्रमणमा जाँदै हुनुहुन्छ ।

भुटानसँग भारतको बलियो सम्बन्ध रहेकाले शरणार्थी समस्याको समाधानमा भारतको सहयोग लिन कार्कीको सुझाव छ । अहिले पनि पूर्वी नेपालमा रहेका दुई वटा शिविरमा ६ हजार ५ सयभन्दा धेरै भुटानी शरणार्थी बस्दै आएका छन् । त्यसमध्ये २ हजार ५ सय जना आफ्नै देश फर्किने प्रतिक्षामा छन् । त्यसैले उनीहरुलाई छिट्टै भुटान फर्किने वातावरण बनाउन भारतको सहयोग लिन विज्ञप्तिमार्फत् आग्रह गरिएको छ ।

यस्तै, भुटानी जेलमा रहेका राजनीतिक बन्दीको रिहाइका लागि पनि भारतको समर्थन जुटाइ पहल थाल्न प्रधानमन्त्री प्रचण्डलाई अनुरोध गरिएको छ । राजनीतिक बन्दीको रिहाइको लागि विश्वव्यापी अभियान (जीसीआरपीपीबी) ले भुटानका विभिन्न कारागारमा बन्दी जीवन बिताइरहेका ५० जना भन्दा बढी राजनीतिक बन्दीहरुलाई रिहाइ गर्न अपिल गरेको हो।

पन्ध्र पटकसम्म नेपाल र भुटानबीचको वार्ताले शरणार्थी समस्याको समाधान निकाल्न नसकेकाले यसका लागि भारतको सहयोगको आवश्यकता भएको जीसीआरपीपीबीले जनाएको छ । सन् १९९० को सेप्टेम्बर–अक्टोबर र त्यसपछि, भुटानी सरकारबाट सांस्कृतिक अधिकारको माग गर्दै दक्षिणी भुटानमा शान्तिपूर्ण प्रदर्शन र आन्दोलन भएका थिए ।

यस्ता राजनीतिक गतिविधिमा संलग्न भएका कारण धेरै कार्यकर्ता त्यतिबेला जेलमा परेका थिए । जीसीआरपीपीबीले राजनीतिक बन्दीको रिहाइका लागि लामो समयदेखि विश्वव्यापी अभियान चलाउँदै आएको छ ।  

अन्तिम अपडेट: असार ३१, २०८१

उज्यालोका खबर फेसबुक, इन्स्टाग्राम, एक्स ट्वीटरयूट्युबमा हेर्न तथा उज्यालो रेडियो नेटवर्क ९० मेगाहर्जसँगै देशभरका विभिन्न एफएम रेडियोहरुबाट पनि सुन्न सकिन्छ । उज्यालोमा प्रकाशित तथा प्रसारित सामग्री यस संस्थाको स्वतन्त्र, निष्पक्ष र तथ्यमा आधारित सम्पादकीय नीतिबाट निर्देशित छन् र गल्ती नहोस भन्नेमा सचेतता अपनाएर तयार पारिएका छन् । प्रकाशन र प्रसारण भएका सामग्रीको विषयमा तपाईको गुनासो, प्रतिकृया र सुझावलाई हार्दिक स्वागत गर्दै गल्ती भएको पाईएमा तत्काल सच्याइने जानकारी गराईन्छ । उज्यालोबाट प्रकाशन तथा प्रसारण हुने सामग्रीको प्रतिलिपि अधिकार यस संस्थामा निहीत रहेकोले संस्थाको अनुमति विना समाचारको नक्कल उतार्ने, पुनरुत्पादन, प्रशारण वा फोटोकपी गर्न पाइदैन । कसैले त्यसो गरेमा कानूनी कार्वाही हुन सक्नेछ ।

तपाईको प्रतिक्रिया