कोरोना भाइरसकाे असर : दरबार हाइस्कुलकाे हस्तान्तरणमा ढिलाइ

 फागुन १०, २०७६ शनिबार १६:५१:२ | रासस
unn.prixa.net

काठमाण्डौ - चीनमा फैलिएको कोरोना भाइरस प्रकोपका कारण रानीपोखरीमा निर्माण भएको ऐतिहासिक दरबार हाइस्कुल (भानु माध्यमिक विद्यालय)को  हस्तान्तरणमा ढिलाइ भएको छ । 

स्कुलको पुनःनिर्माण सकेपनि चिनियाँ सरकारी टोली स्कुलको अनुगमन आउन नसक्दा हस्तान्तरणमा ढिलाइ भएको हो । चीनको वुहानबाट सुरु भएको कोरोना भाइरस प्रकोपका कारण अनुगमन टोली आउन समस्या भएको छ । 

माघको पहिलो हप्ता नै निर्माण सम्पन्न भइसकेको स्कुल प्रकोप नियन्त्रण भई मानिस आवतजावतमा सहज भएसँगै नेपाल सरकारलाई हस्तान्तरण गर्ने तयारी छ । निर्माण कार्य पूरा गरे पनि निर्माण कम्पनीका पदाधिकारीले एकपटक अनुगमन गर्नुपर्ने र उनीहरु कहिले आउने भन्ने विषय यकिन नभएकाले हस्तान्तरणको विषय अन्योलमा परेको हो ।

अनुगमन टोली माघको तेस्रो साता आउने कार्यतालिका रहे पनि कोरोनाभाइरस प्रकोपका कारण अन्योलमा परेको छ । भूकम्पपछि सुरु गरिएको पुनःनिर्माणको काम सकेर आँगन सफा गर्ने र झ्याल ढोका पुछ्ने काम गरी थप चिटिक्क बनाउने कार्य पनि सकिसकेको छ । भूकम्पका कारण पूर्णरूपमा क्षति भएपछि आधुनिक निर्माण सामग्री प्रयोग गरी निर्माण भएको यस विद्यालय पहिले जस्तै नै देखिन्छ ।

चीन सरकारको पूर्ण सहयोगमा निर्माण गरिएको उक्त भवनको ठेक्का चिनियाँ कम्पनी साङ्घाई कन्स्ट्रक्सनले लिएको छ । सुरुको समयदेखि १९ महिनामा सक्ने गरी चीन र नेपालका गरी दैनिक १०० कामदारले काम गरी सम्पन्न गरेका हुन् । ८५ करोड रुपैयाँको लागतमा नौ रोपनी जमिनमा निर्माण गरिएको सो विद्यालय भवन चारतले र ४० कक्षाकोठाको छ ।

भवनको नमूना ‘चाइना एभिएसन प्लानिङ एण्ड डिजाइनिङ इन्स्टिच्युट’ले गरेको हो। निर्माण व्यवस्थापक राजेन्द्र केसीले निर्माण सुरु भएको १९ महिनामै नेपाल सरकारलाई भवन हस्तान्तरण गर्ने गरी काम सम्पन्न गरिएको बताउनुुभयो । ‘कोरोना भाइरसकाे प्रकोप सकिएपछि  सरकारलाई हस्तान्तरण हुन्छ’, उहाँले भन्नुभयो ।

विसं २०७२ मा भूकम्पले पूर्णरूपमा क्षति पुर्‍याएको हाइस्कुलको पुनःनिर्माणको शिलान्यास २०७५ साउन १८ गते गरिएको थियो ।

अन्तिम अपडेट: फागुन २७, २०७६

तपाईको प्रतिक्रिया