काष्ठमण्डपकाे पुनर्निर्माण सकियाे, अब एउटै रुखबाट बनेकाे भन्न मिल्दैन (तस्बिरहरू)

 मंसिर १७, २०७८ शुक्रबार १९:३:७ | उज्यालो सहकर्मी
unn.prixa.net

काठमाण्डाै – ऐतिहासिक तथा पुरातात्त्विक महत्त्वको सम्पदा काष्ठमण्डपको पुनर्निर्माण सकिएकाे छ । आज शुक्रवार काष्ठमण्डप पुनर्निर्माण समितिले पत्रकार सम्मेलन गर्दै काष्ठमण्डपको पुनर्निर्माण सम्पन्न भएको घोषणा गरेको हो ।

२०७२ सालको भूकम्पले भत्काएको काष्ठमण्डपको पुनर्निर्माण सम्पन्न भएको र यस पटक भने देशका विभिन्न ठाउँबाट ल्याइएका काठहरू काष्ठमण्डप बनाउन प्रयोग गरिएको समितिका अध्यक्ष तथा वाग्मती प्रदेशका सांसद राजेश शाक्यले बताउनुभयो । अध्यक्ष शाक्यका अनुसार अब काष्ठमण्डपलाई एउटै रुखको काठबाट बनेको भन्न मिल्दैन । उहाँले भूकम्पअघिको संरचनामा प्रयोग भएका काठ पाचौँ शताब्दीका भएको तर काष्ठमण्डप सातौँ शताब्दीमा निर्माण गरिएको बताउनुभयो । अध्यक्ष शाक्यले अब चाँडै नै काष्ठमण्डपको उद्घाटन गर्ने मिति सार्वजनिक गर्ने पनि बताउनुभयो ।

उहाँले भन्नुभयो, ‘काष्ठमण्डपको सबै काम सकिएको छ, यसको पुनर्निर्माण भइसकेको छ, यसको अब पहिलाको वार मात्रै राख्न बाँकी छ, काष्ठमण्डप सबै जनमानसको पनि चासोको विषय हो । उद्‍घाटनतिर लाग्ने कुरा पनि आइरहेको छ, अब हामी यसको उद्घाटनको पनि मिति तोक्नेछौँ । नेपालको प्रविधिले यो बनाउन सकेको ठूलो उदाहरण हो । चीन, कोरिया, जापानले मात्रै बनाउन सक्छ भन्ने कुरालाई चिर्दै नेपालले पनि बनाउन सक्छ भन्ने कुराको विकास भएको छ । बनाएर देखाएको छ, अब नेपालीहरूलाई बनाउन अवसर आउनेछ भन्ने सोचेको छु ।’

अध्यक्ष शाक्यले पुनर्निर्माणका क्रममा काष्ठमण्डपमा अहिले काठबाहेक ढुङ्गा, माटो, इँटा, तामा लगायतका सामग्रीको प्रयोग गरिएको बताउनुभयो । उहाँले काष्ठमण्डपको बीचमा रहेको गोरखनाथको प्रस्तर मूर्ति नयाँ निर्माण गरिएको बताउनुभयो ।

काष्ठमण्डप पुनर्निर्माणका लागि ११ करोड ५० लाख रुपैयाँ विभिन्न निकायबाट अनुदान सहायता प्राप्त भएको र झन्डै ११ करोड ३९ लाख रुपैयाँ खर्च भएको समितिका अध्यक्ष शाक्यले बताउनुभयो । 

अन्तिम अपडेट: मंसिर २१, २०७८

तपाईको प्रतिक्रिया